Bio med a nebio med

Bio či nebio,

dnes častější otázka než být či nebýt.

Tento článek jsem se rozhodl napsat na základě častých dotazů ohledně bio medu.

Nehodlám zde stranit ani jedné straně jak Bio, tak neBio zastánců, ale zkusím uvést pár informací a podnětů z mé praxe k zamyšlení.

Jak je definován Bio med - Včelař prodávající med pod značkou bio, musí mít včelíny umístěny tak, aby se v okruhu tří kilometrů zdroje nektaru a pylu skládaly převážně z ekologicky pěstovaných plodin a/nebo z přirozené vegetace a/nebo z plodin ošetřovaných metodami s malým dopadem na životní prostředí.
Tyto metody jsou popsány v článku 36 nařízení Rady ES a nemohou mít dopad na ekologický charakter včelařské produkce.
Na konci produkčního období jsou v úlech ponechány dostatečné zásoby medu a pylu pro přezimování. Umělá výživa včelstev je povolena, pokud je přežití úlů ohroženo podnebnými podmínkami. Jako umělá výživa jsou povoleny med, cukrový sirup nebo cukr z ekologické produkce.

Potrava - včela sbírá pyl, nektar a medovici v okruhu až 4 km, zajistit "bio" prostředí o takové velikosti je dosti obtížné. A o chování lidí v takové oblasti kolikrát ani nevíte . Bohužel včele nelze říct tady se napas a tady ne.

Krmení - Pro včely je jejich přirozenou stravou včelí med. Ale toho jim po posledním vytáčení na rámcích příliš nezbyde. Proto se včely standardně na zimu krmí cukrovým roztokem nebo alternativnímy krmivy. Taková krmiva mohou v malém množství zůstávat v rámcích i při prvních vytáčeních. A tak se snažím včelám část medu na zimu nechat.

Léčení - Včela jako i ostatní zvířata, které si člověk podrobil za účelem hospodaření, bohužel časem částečně přišla i některé vlastnosti, které jí pomáhaly bránit se proti virům a parazitům. Proto je nuté včelám pomoci třeba i léčením. Jedná se převážně o podzimní a zimní ošetření hlavně proti varroáze. Ošetření se provádí v době, kdy už se med nevytáčí.

Včelař vs. Medař - včelař je člověk, který včelaří pro radost. Medař je člověk, který včealří pro zisk

Místo produkce - Je dobré brát med od místního včelaře. Jeden obchodní řetězec nabízí bio med za lákavé peníze, nicméně produkce medu mimo EU napovídá, že procestoval kus světa. Tudíž může pocházet z pro nás nepřirozených rostlin. O ekologické stopě ani nemluvě.

Jako rozumná alternativa k Bio medu mi přijde náš panenský med, který má ve velké míře blízko k bio medu. Sice bez certifikátu, ale se zdravým rozumem.
U popisu jednoho bio medu jsem četl, že jeho kvalitu nepoznáte na barvě ani chuti, což se o panenském medu říc nedá.
Tady rozdíl určitě poznáte.

Rada na závěr - berte med od včelaře, kterého znáte a nejlépe z oblasti, kde vám přijde krajina ještě čistá. Tak jako je náš výběžek na koneci světa. 

Doufám, že jsem alespoň někomu pomohl na téma Bio-neBio med.